Czy leki mogą być powodem wypadania włosów?

Czy leki mogą być przyczyną wypadania włosów?

Ta,  bardzo często nadmierne wypadanie włosów jest wynikiem powszechnie stosowanych leków.

To następstwo toksycznego działania leków na komórki macierzy wrażliwych mieszków włosowych.

Należą do nich między innymi: retinoidy, antydepresanty, statyny, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgrzybicze, przeciwdrgawkowe, obniżające poziom lipidów, steroidy anaboliczne, leki kardiologiczne (nadciśnienie tętnicze).

Problem pojawia się zazwyczaj od 2 – 3 m‑cy po rozpoczęciu przyjmowania leków. Najczęściej łysienie polekowe ma charakter odwracalny. Wizyta u specjalisty trychologa, wywiad, badania i indywidualnie dobrana kuracja pozwolą na efektywne i szybkie ograniczenie problemu oraz przyśpieszenie odrostu nowych włosów. Dotyczy to szczególnie osób przyjmujących leki na stałe.

Przykro mi, ale domowe metody nie przynoszą w tym przypadku tak dobrych efektów, jak profesjonalne zabiegi trychologiczne.                              

Specjalista Trycholog

Mgr Bożena Podobinska