Jak często można korzystać z masażu?

Odpowiedź na pytanie o zalecaną częstotliwość korzystania z masażu jest w znacznej mierze uzależniona od takich czynników jak kondycja zdrowotna, a także cel, dla którego decydujemy się mu poddać.
Jeżeli nie cierpimy na żadne dolegliwości, choćby te związane z układem krążenia, czy schorzeniami kręgosłupa, wówczas nie ma przeciwwskazań, by fundować sobie tę przyjemność nawet kilka razy w tygodniu – nie ma tu bowiem konkretnych ograniczeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku chodzi tylko i wyłącznie o masaż relaksacyjny, który pomoże pozbyć się napięć i stresów z całego tygodnia, przyjemnie rozluźni mięśnie, a dodatkowo odżywi i nawilży skórę, przywracając jej zdrowy wygląd. Interesującą propozycją jest tu specjalny program masaży, oparty na równowadze Pięciu Żywiołów, a więc Wody, Powietrza, Ziemi, Ognia i Eteru. Pozwala on na zachowanie harmonii energetycznej w organizmie, a także zapewnia ukojenie tak dla ciała, jak i dla ducha. Przy zabiegach tego rodzaju wykorzystuje się aromaterapię, chromoterapię, czy mieszanki tybetańskie.
Poza masażem relaksacyjnym możemy wyróżnić jeszcze inne jego odmiany, choćby masaż leczniczy (np. przeprowadzany w ramach rehabilitacji po złamaniu), czy też wyszczuplający. Co do tego pierwszego, częstotliwość przeprowadzania jest uzależniona od zaleceń i wytycznych lekarza, bądź fizjoterapeuty. W większości przypadków wygląda to tak, że rehabilitacja trwa przez kilka tygodni, a przy poważniejszych urazach nawet przez kilka miesięcy, w trakcie których regularnie przeprowadza się zabiegi lecznicze, w tym masaże. Z kolei masaż wyszczuplający, choćby endermologia, przeprowadzany jest w seriach, które dla utrzymania trwałego efektu należy powtarzać średnio raz w miesiącu.