Jak działa botoks?

W kwestii działania i efektów zastosowania botoksu pojawia się wiele mitów i wątpliwości. Część osób martwi się, że zabieg jest niebezpieczny i bolesny, powoduje efekt maski, a nawet że może wywołać asymetrię twarzy. Pojawia się również obawa, że gdy botoks przestanie działać, w znaczący sposób pogorszy się nasz wygląd. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu botoksu, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na bezoperacyjne usunięcie oznak starzenia.

Czym jest botoks i jak się go wstrzykuje?

Botoks to zbudowana na bazie toksyny botulinowej, która pochodzi od bakterii Clostridium botulinium. Toksyna botulinowa, zanim zastosuje do celów medycznych lub kosmetycznych, musi być bardzo dokładnie oczyszczona. Dopiero w takiej postaci lek może być wprowadzony do organizmu. Botoks wprowadza się do organizmu przy pomocy cienkiej igły, w formie zastrzyku wprowadzonego do wybranego mięśnia.

Co robi botoks?

Toksynę botulinową wstrzykuje się do mięśni, aby zahamować ich kurczenie się, a w konsekwencji – marszczenie się skóry. Dzięki temu zmarszczki znikają i nie pojawiają się nowe. Zabieg doskonale sprawdza się w wygładzaniu zmarszczek między brwiami, w zewnętrznych kącikach oczu, na czole oraz poprawy wyglądu linii szyi i podnoszenia linii brwi. Co ważne, efekt jest widoczny stosunkowo szybko, a po zabiegu nie ma konieczności rekonwalescencji – jest to więc bardzo dobra alternatywa dla operacji plastycznych.

Część osób martwi się, że gdy kilka miesięcy po zabiegu botoks przestanie działać, twarz będzie wyglądała gorzej, niż przed jego wstrzyknięciem. Nie ma jednak powodu do obaw – przez ten czas mięśnie „odpoczywają”, więc uzyskamy raczej efekt zrelaksowanej, wypoczętej twarzy.

Botoks ma także inne zastosowania – stosuje się go między innymi do leczenia migreny lub usuwania nadpotliwości.